OnePlus to poslední dobou neměl úplně lehké, po odchodu Carla Peie dělal jeden kiks za druhým, vzpomeňme na obrovské problémy s aktualizacemi, poslední dobou zpomalování procesorů vlajkových řad, ne moc úspěšná série Nordů až na ten jediný vlajkový Nord až to všechno vyvrcholilo integrací do Oppa. Tato značka tak potřebovala zoufale udělat nějaký významný úspěšný krok, aby si napravila svou reputaci a musím říct, že právě Nord 2 je konečně telefonem, kterého by se měl bát Samsung se svou letos ultra podařenou sérií A52.
Je to opět takový ten návrat ke kořenům, který přináší vlajkové prvky kolem hranice 10 tisíc korun. Nečekejte tedy úplně nejlepší specifikace, ale většinou tak ty druhé nejlepší, které přinesou značnou úsporu v nákladech, ale pořád jsou pro vás, jako zákazníka hodně atraktivní. A začít mohu klidně hned u designu, kde si OnePlus drží stejné linky jako vloni, tím pádem kombinace plastového rámečku s displejem I zády krytými Gorilla Glass pětkou. Ta jsou sice lesklá, ale díky speciální povrchové úpravě na nich neulpívají otisky prstů. A komu by skleněná záda nevyhovovala, Nord 2 se bude dodávat i v imitaci zelené kůže podobně, jako třeba sesterské Realme GT.
Jediná vada na kráse je pak to, že nebude dostupná hned od začátku, ale o chvilku později. I tak ale po konstrukční stránce je telefon nádherný a designem, který vychází z dospělých OnePlus 9 byste jej klidně mohli tipovat I na mnohem dražší telefon. Naštěstí od odlehčených Nordů Nkové řady nebo CE řady pak nechybí ani oblíbené boční tlačítko po vzoru iPhonů, kde máte možnost úplně ztišit vyzvánění nebo zapnout pouze vibrace – zase něco, co konkurence absolutně postrádá. A když už jsem u vibrací, rozhodně musím pochválit skvělou haptickou odezvu opět pocházející z vlajkových lodí. Je jasné, že kolem Hranice 10 tisíc korun je ale potřeba I za něco ušetřit a tak třeba voděodolnost tady bohužel nenajdete.
U displeje se od loňska nezměnilo vůbec nic. Pořád se ovšem jedná o krásný 6,43” Fluid Amoled displej s 90Hz obnovovací frekvencí a poměrem stran 20:9. Samozřejmě nejedná se o displej s technologií LTPO, kde by dynamicky padala obnovovací frekvence, aby se šetřila baterie, ale poměrně chytrý smart režim dokáže samozřejmě přepínat mezi 60 a 90Hz přesně tak, jak je potřeba. Procházíte tedy v systému, vše je krásně plynulé, na chvíli se zastavíte nebo je obraz staticky a hned se přepne do 60 a šetří baterii. Když už jsem u té výdrže, tady se naopak meziročně hodně zlepšovalo.
Původní 4 tisícová baterka narostla až na 4,5 tisíce mAh a zrychlilo se i nabíjení ze 30W rovnou na 65 a nabíječka je přímo uvnitř balení stejně jako třeba průhledné pouzdro. Po stránce výdrže už je to ovšem I přes nárůst víceméně stejné jako vloni. Pravidelně jsem se vracel domů s 20-30 zbývajícími procenty a to jsem normálně telefonoval, fotil, sem tam točil, brouzdal při cestě do práce po internetu a poslouchal muziku. Tím pádem je tu pořád dostatečná rezerva pro někoho, kdo by na telefonu chtěl třeba hrát. Kolem a kolem tak počítejte zhruba 4,5-5h screen on time. Tím pádem jasně, jste schopni telefon vybít při hraní her I za den, ale 65W rychlé nabíjení vám za 30 minut nabije telefon z nuly na 100%.
Po hardwarové stránce je tu od loňska změna opravdu výrazná. Pro někoho by možná mohl být přechod od Qualcommu k Mediateku trochu zklamáním, ale berte to tak, že vloni jste dostali v Nordu Snapdragon 765, to znamená odlehčený vlajkový procesor a teď dostáváte v Nordu 2 sice Mediatek, za to nejlepší procesor této značky navíc speciálně potuněný od OnePlus co se AI funkcí. A dokonce prý potuněný až tak, že si zasloužil vlastní jméno Dimensity 1200 AI. Nové AI funkce by se měly podílet zejména na live HDR náhledu videa a fotek, ale znáte to, marketingovými frázemi nikoho moc neurazíte a já vám upřímně říkám, že tato funkce by rozhodně chtěla ještě doladit.
Přece jen po vyfocení nebo natočení videa jsou fotky o poznání lepší než je vidíte přímo na displeji v průběhu pořizování, ale tak třeba se tam OnePlus s dalšími aktualizacemi dostane. Každopádně, co se týká výkonu, tak oproti původnímu nordu se připravte zhruba za 60% nárůst výkonu, což jen pro představu v Antutu znamená vice jak 550 000 bodů. Je tím pádem jasné, že všechno běží jak na drátkách, nikde se nic neseká a nadstavba Oxygen OS 11.3 je po OneUI od Samsungu pořád mojí druhou oblíbenou variantou. Samozřejmě po integraci do Oppa můžeme čekat ještě určitě nějaké změny, minimálně na poli jádra systému a teoreticky možná i příchod nových funkcí, které jsou v Color OS.
Bohužel nové funkce si ale patrně také časem vyžádají trochu pozdější příchod aktualizací, I když u Nordů se OnePlus nikdy s rychlostí extra nepřetrhl. V každém případě nový Nord 2 přichází na Androidu 11 a zaručeny jsou 2 velké aktualizace systému a 3 roky bezpečnostních záplat, což je třeba o rok kratší doba než má třeba Samsung u A52 a rozhodně byste to měli vzít do úvahy při rozhodování o novém telefonu. Asi nemá cenu na tomto místě extra popisovat každý parametr, který si přečtete stejně ve specifikacích, ale rozhodně bych chtěl na tomto místě vyzdvihnout stereo repráčky, které sice samozřejmě nedosahují ROG Phonu nebo Herman Kardonu v Mi 11, ale na svou cenovku hrají velmi dobře, na maximum nechrastí a dokonce nepostrádají ani basovou složku.
Ten pravý nářez ovšem přichází u foťáků. A to v dobrém slova smyslu. Jednak ono trio na první pohled vypadá už celkem působivě, ale co rozhodně stojí za to je hlavní 50MPx senzor od Sony na hlavním foťáku. Je to ten stejný, který najdete jako širokoúhlý senzor u OnePlus 9 Pro nebo jako hlavní senzor u vlajkového Oppo Find X3 Pro a hned na začátku musím říct, že Nord 2 je momentálně za mě rozhodně nejlepší telefon na fotky na hranici 10 tisíc korun a v návaznosti na včerejší video mohu s klidem říct, že Nord 2 odsouvá A52 bez problému na druhé místo. Je opravdu nádhera se dívat na snímky, které hlavní foťák v této cenovce produkuje a při jeho 50MPx je paráda, jak se i s jedním kašpárkem dá zahrát sborové divadlo.
Hlavní senzor totiž hravě zvládne nahradit hned 3 foťáky – tím myšleno onen hlavní foťák, který po spojení pixelů produkuje 12MPx snímky, ale můžete jej použít i na dvojnásobný nebo pětinásobný zoom, který nahradí prokleté makro objektivy v mnoha telefonech. Navíc i na 5 násobný zoom dostanete z velkého senzoru při porovnání s makrofoťáčky daleko hezčí fotku s dostatečně malou hloubkou ostrosti. To je možná ovšem zároveň i trochu slabinou tohoto telefonu. Připravte se, že pokud jste zvyklí se svým současným telefonem fotit hlavním foťákem opravdu detaily z krátké vzdálenosti, překvapí vás jak daleko je minimální ostřící vzdálenost.
Bude to chtít z počátku trochu cviku a počítat s tím, že na detaily je u Nordu 2 potřeba použít onen zoom. Pak už vypadají fotky krásně. Naopak pětinásobný zoom bych moc nepoužíval na focení třeba budov, kde přece jen už je digitální výřez dost poznat. Nord se ovšem nemusí stydět ani večer a vyloženě vás pozitivně překvapí noční režim I když k zahození nejsou ovšem v podvečer ani snímky bez něj. Tam je Pravda trochu horší dynamický rozsah, ale scéna je o poznání přirozenější. Při nočním režimu dochází samozřejmě k prosvětlení fotky a kdybych měl něco vytknout, je to až zbytečně přeostřená scéna, ale na druhou stranu v této cenovce to asi hravě prominete.
Pořád jde totiž s přivřením oka o uvěřitelnou věc narozdíl třeba od dávných večerních HDR omalovánek u Motoroly a málem bych zapomněl, že k celkové ostrosti rozhodně značne dopomáhá optická stabilizace. U širokoúhlého objektivu to už pochopitelně taková sláva není a při jeho 8MPx senzoru je jasně vidět, že OnePlus obětoval většinu rozpočtu na hlavní foťák. Fotky ze šíra jsou tak bohapustý průměr a aspoň tady rozhodně dostanete třeba z A52 daleko lepší fotky. V konečném důsledku vám možná ani ten širokoúhlý foťák tak chybět nebude, protože hlavní foťák na OnePlus je přece jen malinko širší, než jsme u všech telefonů většinou zvyklí.
U videa pak přichází malinké zklamání, protože i když Mediatek bez problému podporuje 4K, OnePlus si pravděpodobně řekl, že to by bylo asi až moc dobré a tak se bohužel musíte omezit jen na 4K 30 nebo FHD. Pochválit ovšem můžu opravdu fajn stabilizaci. No a konečně pro milovníky selfie je tu 32MPx kamerka a jak víte, já úplně nejsem cílovka, každopádně musím říct, že i při dostatku osvětlení trochu zklame, že nedokáže udělat ostrou fotku v pohybu a přece jen je potřeba se na chvíli zastavit a uklidnit.
Jestli jste pozorně poslouchali v průběhu recenze, asi vám došlo, že výraznější výtky na tento telefon prakticky nemám, obzvlášť, když vám řeknu, že Nord 2 vstupuje na český trh za cenu 10 299,- ve variantě 8/128 nebo 12699 v konfiguraci 12/256. To je víc než slušná konkurence právě třeba pro již zmiňovaný Samsung A52 5G za podobnou cenu. Oproti němu OnePlus ztrácí jeden rok podpory, nemá voděodolnost, ale zase nabídne dvojnásobný výkon a daleko lepší foťáky. No schválně mi napište, co na tento telefon říkáte vy.
Cenové bomby jsou extra výhodné produkty za nejlepší ceny, které u nás najdete.
bonmoto.cz | 6 299,- |
doplnkynamoto.cz | 6 299,- |
moto-kufry.cz | 6 299,- |
motozem.cz | 6 299,- |
Rozdíl ceny u nás a nejčastější ceny u vybrané konkurence. Pokud existuje více nejčastějších cen nebo se žádná z cen u vybraných konkurentů neopakuje, vycházíme z nejnižší z nich
Při výpočtu nezohledňujeme věrnostní a jiné zákaznické programy, ani kupónové akce konkurentů a vycházíme z ceny zboží na Alza.cz pro konkrétního zákazníka.
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@huramobil.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.